מטיילים במושב

מושב שדמות-דבורה נוסד בערב שבועות ה’תרצ”ט (23 במאי1939) על אדמות הכפר הערבי שע’רה, שקנתה פיק”אב שנות העשרים. הוא נוסד כמושב בהתיישבות חומה ומגדל על ידי ארגון “עומר”, שנוסד שבועיים קודם לכן‏[1]על ידי חלק מחברי המושב השיתופי מולדת, עיקרם עולים מגרמניה, ששאפו לחיות במושב עובדים ולא הסכימו לבחירה של שאר אנשי “מולדת” להיות מושב שיתופי‏[2]. תחילה נקרא היישוב בשם “עומר” כשם הגרעין שהקימו, אולם בהמשך שונה שם היישוב ל”שדמות דבורה” על שם דורותי (דבורה) דה רוטשילד אשת ארמנד ג’יימס דה רוטשילדשכיהן כנשיא פיק”א(לאחר שמונה לתפקיד זה ב-1924על ידי אביו הברון אדמונד ג’יימס דה רוטשילד), שמכספו נקנתה אדמת המושב, וגם כשםדבורה הנביאה, שבאזור זה כינסה את שבטי ישראל למלחמה בכנענים.

לאחר שנה מהעלייה על הקרקע קיבלו המתיישבים הודעה ששנת החכירה הסתיימה ועל כן לא קיבלו המתיישבים סיוע מפיק”א או מהמוסדות הלאומיים. החכירה הזמנית חודשה משנה לשנה, ובשנה החמישית אושר המושב על ידי פיק”א‏[1]. באוגוסט 1941 היו במושב כ-50 נפש, כולל חמישה ילדים.

לאחר סיום מלחמת העולם השנייה הוחל בבניין 40 בתים במקום על ידי פיק”א. לצורך כך החומה פורקה ושמשה כחומר לבניין‏[4]. הבתים נחנכו בסוף מאי 1946. המושב חולק ל-50 נחלות של 100 דונם, 40 הוקצו למתיישבים ועוד עשרה חיכו לחיילים משוחררים.

במלחמת העצמאות תושבי שג’רה עזבו לארצות ערב וכפרם הוחרב, ולאנשי שדמות דבורה הייתה הרווחה ביטחונית.

במהלך שנות השבעים הופשרו קרקעות לבנייה במסגרת הרחבת המושב בחלקו הדרומי של המושב ונמכרו לבני התושבים הוותיקים של היישוב כמו גם לתושבים חדשים.

במהלך שנות השמונים הורע מצבו של המושב, כתוצאה מהצטברות חובות כספיים והאגודה המיישבת הושמה תחת כינוס נכסים. מסוף שנות התשעים ובמהלך העשור הראשון של המאה ה-21תחת כינוס הנכסים הופשרו קרקעות לבנייה במסגרת הרחבת המושב בחלקו המזרחי של המושב ונמכרו לבני התושבים הוותיקים של היישוב ולתושבים חדשים על מנת לכסות את חובות המושב.

כיום מונה המושב כ-175 משפחות, בהם זוגות צעירים רבים שהגיעו בשנים האחרונות ובחרו להקים כאן את ביתם, הגנים מלאים בילדים וגני השעשועים שוקקים חיים.

המושב הפך להיות מבוקש מאוד בקרב צעירים המחפשים לשנות אווירה ולעבור ממרכז הארץ לגליל, בזכות איכות החיים, רמת החינוך הגבוהה, חיי הקהילה התוססים ומגוון הפעילויות שניתן להנות מהם במרחק קצר.

במושב מתפרנסים עדיין מחקלאות- בקר, רפתות, לולים, גידולים חקלאיים כמו זיתים, שקדים, חיטה ועצי פרי.

יום שישי – החל מהשעה 11:00 בבית העם במושב, מתחם אוכל ומוזיקה טובה.

 

 

הקמת אתר ושיווק דיגיטלי: צימטים תקשורת

Call Now Button